Szkoły letnie dla studentów i doktorantów – wyniki konkursu

Ogłoszono wyniki konkursu przeprowadzonego w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju UW na zorganizowanie szkół letnich dla studentów i doktorantów naszego uniwersytetu. Wśród projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazły się dwa z Wydziału Psychologii. 

 

Jeden z projektów nosi tytuł „Psychologiczne mechanizmy powstawania i rozwiązywania konfliktów” i będzie to wyjazdowa szkoła letnia dla studentów organizowana przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW we współpracy z Max Stern College Yezreel Valley w Izraelu. 

Jej celem jest przedstawienie studentom teorii z obszaru rozwiązywania konfliktów (w szczególności relacji międzygrupowych, dynamiki konfliktu, zapobiegania konfliktom), a także dostarczenie podstawowych umiejętności wymaganych podczas studiowania i rozwiązywania konfliktów. Studenci będą uczestniczyli w porannych oraz popołudniowych zajęciach, a także pracowali w grupach ze studentami Izraelskimi nad projektami badawczymi poświęconymi konfliktom. Ponieważ Izrael jest krajem zaangażowanym w jeden z najdłuższych nierozwiązywalnych konfliktów na świecie, szkoła letnia w takim miejscu daje uczniom możliwość nie tylko poznania teorii związanych z konfliktami i ich rozwiązywania, ale także spotkania z praktykami rozwiązywania konfliktów, zajmującymi się tym problemem na co dzień. Nauczyciele szkoły letniej to nie tylko doświadczeni pedagodzy, ale także wykwalifikowani naukowcy w dziedzinie relacji międzygrupowych, rozwiązywania konfliktów i zapobiegania konfliktom, którzy będą mogli dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami, a także pomagać w przygotowaniu projektów badawczych.

 

Kolejnym zakwalifikowanym projektem jest szkoła letnia autorstwa mgr Agnieszki Łyś i mgr Moniki Folkierskiej-Żukowskiej zatytułowana „Matlab, EEGLab, SPM, Python i Psychopy – podstawy programowania, projektowania eksperymentów i analizy danych EEG i fMRI przy użyciu wymienionych narzędzi”. 

PsychoPy to program oparty na środowisku Python, przeznaczony do projektowania eksperymentów m. in. w psychologii poznawczej oraz społecznej. Matlab to program przeznaczony do projektowania eksperymentów oraz przetwarzania i analizy  różnego rodzaju danych. Dzięki nakładkom takim jak EEGLab i SPM może on służyć do analizy danych funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (SPM) oraz elektroencefalografii (EEGLab), co sprawia, że jest on przydatny nie tylko osobom prowadzącym badania z dziedziny psychologii, ale też z dziedziny biologii oraz neuronauki. Nacisk będzie położony na praktyczne umiejętności, dlatego wszystkie zajęcia będą miały charakter warsztatowy. Będą składały się z wprowadzenia teoretycznego- prezentacji najważniejszych zagadnień przez wykładowcę oraz części praktycznej, gdzie uczestnicy będą nabywać i utrwalać konkretne umiejętności związane podstawami programowania w języku Matlab (w tym korzystania z nakładek EEGLab i SPM) oraz Python (ze szczególnym uwzględnieniem PsychoPy). Osoba, która ukończy szkołę letnią, będzie umiała projektować eksperymenty w programach Matlab (w tym w pakiecie PsychoToolbox) i PsychoPy, oraz analizować dane pochodzące z fMRI i EEG w programie Matlab, przy użyciu służących do tego nakładek.

 

Oficjalny komunikat >> 


Data publikacji: 27 listopada 2018